دندان پزشکی در ترکیه، چرا ترکیه یک انتخاب عالی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی است؟

دندانپزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته های تحصیلی در ترکیه است، زیرا سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه اقدام  می‌کنند.  دانشگاه‌های ترکیه در زمینه دندانپزشکی و به طور کلی پزشکی شهرت جهانی دارند، چرا که تحصیل دندانپزشکی در ترکیه علاوه بر پرطرفدار بودن، در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر از هزینه پایینی برخوردار است و همین امر باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. اگر شما هم به فکر ادامه تحصیل در ترکیه هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

امروزه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است و قدرت مدارک‌های پزشکی صادر شده توسط دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین المللی می‌تواند یکی از مهمترین دلایل آن باشد.

دانشگاه‌های ترکیه شهرت جهانی دارند و سطح دانش و کیفیت تحصیلات دانشگاهی بسیار بالاست، بنابراین تحصیل در ترکیه می‌تواند یک فرصت عالی برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور باشد.

سهولت در اخذ ویزای ورود یا اصلا امکان سفر به ترکیه بدون ویزا می‌تواند یکی دیگر از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باشد زیرا دانشجویان می‌توانند در بدو ورود اقامت تحصیلی دریافت کنند.

از دیگر دلایل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌توان به هزینه پایین زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی اشاره کرد. از طرفی می‌توانید در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید و همزمان به تحصیل و کار ادامه دهید.

سهولت در اخذ ویزای ورود یا اصلا امکان سفر به ترکیه بدون ویزا می‌تواند یکی دیگر از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باشد
سهولت در اخذ ویزای ورود یا اصلا امکان سفر به ترکیه بدون ویزا می‌تواند یکی دیگر از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باشد

یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، ارائه کارت پزشکی بین المللی برای فارغ التحصیلان است که برای بسیاری از دانشجویانی که قصد کار در کشور خود یا خارج از کشور را دارند، مزیت بسیار خوبی است. دانشجو می تواند تا 30 ساعت در هفته کار کند. همچنین دانشجویان می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف حمل و نقل عمومی بهره مند شوند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه این است که هزینه‌های پزشکی برای دانشجویان رایگان است زیرا برای دانشجویان بیمه وجود دارد.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مانند بسیاری از کشورها 5 سال به طول می‌انجامد. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دو قسمت تقسیم می‌شود که قسمت اول دو سال و قسمت دوم سه سال است. در دوره دو ساله اول، هم دروس نظری و هم دروس عملی تدریس می‌شود و در قسمت دوم که به مدت 3 سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در بیمارستان به کارآموزی مشغول شده و به صورت عملی آموزش داده می‌شود تا مهارت‌های لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

سال عملی آخرین سال (سال پنجم) است، در سال پنجم دانشجویان این شانس را خواهند داشت که روی بیماران واقعی با سرپرستی در کنار خود کار و مطالعه کنند. آنها اکنون می توانند تمام دانش و عملکرد خود را به عنوان یک دندانپزشک و ارائه دهند. آنها همچنین وظایف اولین رزیدنت در بیمارستان را دارند.

سال تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه به صورت فصلی تقسیم می‌شود و ممکن است برخی از دانشگاه‌ها در تاریخ شروع سال تحصیلی با یکدیگر تفاوت داشته باشند، اما اکثر دانشگاه های ترکیه ترم اول خود را در سپتامبر و ترم دوم خود را در فوریه شروع می‌کنند.

موضوعات برنامه آموزشی در ترکیه برای تحصیل دندانپزشکی

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مانند بسیاری از کشورها 5 سال به طول می‌انجامد
مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مانند بسیاری از کشورها 5 سال به طول می‌انجامد

از جمله برنامه های آموزش دندانپزشکی در ترکیه می‌توان به این موارد اشاره کرد.

–         اصطلاحات آتاتورک و تاریخ اصطلاحات.

–         اطلاعات عمومی و فناوری.

–         مبحث اعضای مصنوعی.

–         مواد دندانپزشکی

–         شیمی ارگانیک.

–         دوره‌های زبان انگلیسی.

–         زیست شناسی پزشکی.

–         آناتومی دندان.

–         بیوفیزیک

–         فیزیولوژی و اهمیت سلامت در دندانپزشکی.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه koc معتبرترین دانشگاه ترکیه است که رتبه اول در بین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه را دارد
دانشگاه koc معتبرترین دانشگاه ترکیه است که رتبه اول در بین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه را دارد

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، متقاضی باید دارای مدرک دیپلم یا فارغ التحصیل دبیرستان باشد. در مرحله بعد اکثر دانشگاه‌ها از آزمون‌هایی جامع برای پذیرش دانشجو استفاده می‌کنند که به شرح زیر هستند.

آزمون YOS

 همچنین متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کنند. آزمون YOS از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل سوالات مربوط به ریاضیات، هوش و مهندسی می‌باشد و قسمت دوم ارزیابی سطح زبان ترکی است که به هر داوطلب با توجه به تسلط خود به زبان ترکی نمره A، B و C اعطا می‌شود.

آزمون SAT

برخی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه معیارهای پذیرش را برای آزمون دیگری به نام آزمون SAT که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، تعیین می‌کنند. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می‌توانند در آزمون SAT شرکت کرده و حداقل نمرات مورد نیاز در دانشگاه های پذیرنده SAT را برای ورود به دانشگاه کسب کنند. همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، متقاضی باید حداقل 6 نمره آیلتس را پس از قبولی در آزمون پذیرش ارائه دهد.

اما آزمون YOS جامع تر از آزمون SAT است و به همین دلیل اکثر دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را ملاک پذیرش قرار می‌دهند.

آزمون ALES

آزمون ALES آزمون دیگری است که برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارند در نظر گرفته شده است، این آزمون دو بار در سال در اردیبهشت و شهریور برگزار می‌شود. این آزمون شامل 120 سوال در 150 دقیقه می‌باشد.دارای دو بخش است که بخش اول دانش عمومی دندان و بخش دوم دانش بالینی است.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور یا آزمون YOS

دانشگاه Acıbadem رتبه پنج در بین دانشگاه‌های ترکیه را دارد
دانشگاه Acıbadem رتبه پنج در بین دانشگاه‌های ترکیه را دارد

تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ترکیه بدون آزمون YOS نیز امکان پذیر است و دانشجویان می‌توانند برای پذیرش بدون آزمون اقدام کنند. هر ساله این دانشگاه‌ها مکان‌های خاصی را برای پذیرش دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور، اخذ دیپلم یا مدرک دانشگاهی و 6 نمره در آزمون آیلتس یا 80 نمره در آزمون تافل زبان انگلیسی می‌باشد.

تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی یا انگلیسی در ترکیه

اکثر دانشگاه‌های ترکیه دندانپزشکی و پزشکی را به زبان ترکی تدریس می‌کنند و تنها چند دانشگاه ترکیه هستند که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه‌ها نیاز به نمره 6 در آزمون آیلتس دارد و تحصیل در این رشته ها حداقل 5 تا 6 سال طول میکشد.

اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنید، ابتدا باید در دوره‌های زبان ترکی شرکت کنید که مدت زمان آن 6 ماه می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

همانند همه دانشگاه‌ها در سراسر دنیا شما برای پذیرش باید مدارکی را ارائه کنید و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

–         فرم درخواست پذیرش در دانشگاه ها.

–         دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی.

–         کارنامه دبیرستان با ترجمه به انگلیسی یا ترکی.

–         گواهی مهارت زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS).

–         قبولی در آزمون ورودی دانشگاه.

–         هزینه پذیرش را پرداخت کنید.

–         تست DUS

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه و بدون نیاز به شرکت در آزمون از دانشگاه های ترکیه، هزینه های تحصیلی بین 10000 تا 25000 هزار دلار سالانه در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با کنکور

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه دولتی متفاوت است، زیرا هزینه آن می‌تواند سالانه حدود 1000 تا 3000 دلار باشد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2021

نمایی از دانشگاه آنکارای ترکیه
نمایی از دانشگاه آنکارای ترکیه

در ‌ادامه بهترین دانشگاههای ترکیه را در زمینه دندانپزشکی در سال 2021 به نقل از The Times Higher Education معرفی خواهیم کرد.

رتبه در ترکیهنام دانشگاهرتبه جهانی
1Koç دانشگاه401–500
2Hacettepe دانشگاه501–600
3Istanbul دانشگاه801–1000
4Karabük دانشگاه801–1000
5Acıbadem دانشگاه1001+
6Akdeniz دانشگاه1001+
7Aksaray دانشگاه1001+
8Ankara دانشگاه1001+
9Atatürk دانشگاه1001+
10Bahçeşehir دانشگاه1001+
11Başkent دانشگاه1001+
12Bezmiâlem Vakif دانشگاه1001+
13Bolu Abant Izzet Baysal دانشگاه1001+
14Cukurova دانشگاه1001+
15Dokuz Eylül دانشگاه1001+
16Duzce دانشگاه1001+
17Ege دانشگاه1001+
18Erciyes دانشگاه1001+
19Eskişehir Osmangazi دانشگاه1001+
20Gazi دانشگاه1001+
21Gaziantep دانشگاه1001+
22Istanbul Medipol دانشگاه1001+
23Marmara دانشگاه1001+

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه باید هزینه‌های زندگی در ترکیه را نیز در نظر داشته باشند، اما می‌توان گفت هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی در دانشگاه های ترکیه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است و به شرح زیر است:

الزامات زندگیهزینه به لیر ترکیه
هزینه زندگی در این کشور1200 – 1600 لیر ترکیه
مسکن دانشجویی350 تا 500 لیر ترکیه
هزینه خوراک و پوشاک450 – 600 لیر ترکیه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *