تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه سال جدید

بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، برنامه و مقطع آموزشی متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی در صورتیکه زبان تدریس انگلیسی باشد 500 تا 1800 دلار است. اما اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه تحصیل 300 تا 800 دلار خواهد بود. شهریه دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه بین 5000 تا 20000 دلار می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است. هزینه دوره های تدریس با زبان انگلیسی بالاتر از تدریس به زبان ترکی می باشد. همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این مقطع در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی سالانه 500 یورو می باشد. اما در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل سالانه 12 هزار و 550 یورو است.

کشور ترکیه یک کشور بسیار ایده آل و مناسب برای تحصیل در مقطع دکتری به شمار می رود. زیرا هزینه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور بسیار ارزان می باشد. شهریه مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی با زبان تدریس انگلیسی بسیار مناسب است و سالانه حدود 500 تا 800 یورو برای دانشجویان بین الملل می باشد. این مبلغ در دانشگاه هایی که با زبان ترکی تدریس می شوند کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است که نوع دانشگاه و دوره دکتری بر میزان شهریه تاثیر گذار می باشد.

نگران هزینه ی تحصیل در ترکیه نباشید

آیا تحصیل رایگان و غیر حضوری ممکن است؟

طول دوره مقطع کاردانی 2 سال، کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری 4 سال می باشد. از آنجایی که هزینه های تحصیل در ترکیه بسیار پایین است می توان گفت دانشجویان می توانند تحصیل رایگان در ترکیه را تجربه کنند. بنابراین تحصیل تقریبا رایگان در کشور ترکیه امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که تحصیل غیرحضوری در ترکیه امکان پذیر می باشد.

بنابراین با استفاده از فضای خصوصی در هر کجای دنیا که باشید می توانید از کلاسی تمام عیار بهره مند شوید. با استفاده از تمامی نرم افزارهای صمعی و بصری و بهترین اساتید می توانید به صورت غیر حضوری تحصیل در ترکیه را تجربه کنید.

آیا تحصیل رایگان و غیر حضوری ممکن است؟

نظرات محصلین در مورد تحصیلات عالیه

آموزش عالی در دانشگاه شامل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. همچنین به همراه مدرک کارشناسی ارشد یک دیپلم فنی عالی هم به دانشجو داده خواهد شد. این دیپلم فنی معادل یک مدرک کارشناسی ارشد است. از طرفی برای کمک به دانشجویان جهت پرداخت هزینه ها دانشجویان بین المللی می توانند به عنوان یک محقق در دانشگاه کار کنند. البته دانشجویان بین المللی حق کار کردن در سازمان های دیگر را نخواهند داشت.

دانشجویان می توانند در مراقبت های پزشکی خود از خدمات بهداشتی رایگان بهره مند شوند. البته این خدمات شامل خدمات اضطراری و درمان برای شرایط جزئی می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویانی که مجوز اقامت 6 ماه را دارند می توانند در موسسات تامین اجتماعی ترکیه ثبت نام کنند و برای دریافت و پرداخت خط مشی بیمه درمانی محلی اقدام کنند.

بنابراین با این شرایط چندان دور از انتظار نیست که نظر محصلین در مورد تحصیلات عالیه در کشور ترکیه همواره مثبت بوده است.

قوانین جدید و راهنمای جامع ترکیه

از قوانین جدید اخذ بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سن: فرد متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس نباید بیشتر از 21 سال سن داشته باشد. میانگین نمرات سه ساله تحصیلی لیسانس دانشجو کمتر از 75 نباشد. در مقطع فوق لیسانس سن متقاضی نباید بیشتر از 30 سال باشد. همچنین متقاضی باید دوره لیسانس را به طور کامل گذرانده و مدرک آن را اخذ کرده باشد. سن لازم برای مقطع دکترا 35 سال است و متقاضی باید مدرک فوق لیسانس را گرفته باشد.
  • سلامت جسمانی و روانی: فرد متقاضی باید فاقد هر گونه بیماری جسمانی و روانی باشد.
  • معدل: یکی از قوانین جدید ترکیه دارا بودن معدل 14 برای مقطع لیسانس است. همچنین معدل برای دوره فوق لیسانس و دکتری به 15 متغیر می باشد. البته برای رشته های پزشکی معدل 18 لازم است.
  • زبان: زبان اصلی دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه زبان ترکی استانبوی می باشد. البته برخی از دانشگاه های بین المللی ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می کنند. بنابراین متقاضیان باید مدرک تافل و یا آیلتس مورد نظر دانشگاه را داشته باشند.

قوانین جدید و راهنمای جامع ترکیه

شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه

جهت تحصیل در کشور ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی شرایط متفاوت خواهد بود. در صورتیکه قصد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی را داشته باشید باید به زبان ترکی تسلط پیدا کنید. زیرا اکثر دوره های لیسانس در این کشور به زبان ترکی ارائه می شود.

بنابراین شما باید در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید. هر ساله آزمون YOS در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود. شما باید نمره قبولی در این آزمون را کسب کنید. البته برخی از دانشگاه ها برای ورود علاوه بر قبولی در آزمون YOS شرط معدل دارند.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سالانه 2 بار برگزار می شود. بنابراین نمره قبولی در آزمون تومر ضروری است. البته بسته به اینکه دانشگاه مقطع مورد نظر را به چه زبانی ارائه می دهد می توانید به زبان آلمانی یا انگلیسی هم تحصیل کنید. در صورت تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک تافل یا آیلتس را به دانشگاه ارائه دهید.

بدون آزمون یا با آزمون میتوان ورود کرد؟!

برای ورود به دانشگاه های دولتی باید از طریق آزمون ورودی YOS و یا SAT اقدام کنید. در صورتی که تمایل دارید که بدون آزمون به تحصیل در ترکیه بپردازید، باید شانس خود را در دانشگاه های خصوصی امتحان کنید. لازم به ذکر است که دارا بودن مدرک آیلتس یا تافل با امتیاز بالا شانس شما را برای ورود به دانشگاه های خصوصی بدون آزمون را افزایش خواهد داد.

از طرفی کیفیت تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بالا می باشد. بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه از قبیل ( Bilkent، Sabanci و Koc University ) از رنکینگ جهانی برخوردار هستند و رتبه بالایی دارند. بنابراین نمرات ممتاز، معدل بالای 18 و داشتن مدال های المپیادهای جهانی شانس شما را برای تحصیل بدون آزمون افزایش خواهد داد.

بدون آزمون یا با آزمون میتوان ورود کرد؟!

مزایای مشاوره تحصیلی به همراه شغل

با استفاده از مشاوره تحصیلی درست می توانید بهترین راهکارها را در خصوص تحصیل در ترکیه به دست آورید. از طرفی مشاوره درست به شما کمک خواهد کرد علاوه بر تحصیل در ترکیه بتوانید با شغل مناسب هزینه تحصیل خود را به راحتی پرداخت کنید. از مزایای مشاوره تحصیلی این است که می توانید بدون هیچ گونه فشار مالی به راحتی در بهترین دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل کنید.

همچنین با استفاده از یک مشاوره تحصیلی درست می توانید بعد از گرفتن اخذ مدرک تحصیلی مشغول به کار شوید. این بدان معنا است که می توانید رشته تحصیلی را انتخاب کنید که از بازار کار مناسبی برخوردار باشد.

شهریه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم شهریه تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و طول مدت دوره متفاوت خواهد بود. شهریه دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند بالاتر از دانشگاه هایی است که به زبان ترکی تدریس دارند.

همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی به نسبت بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد.

شهریه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

مدارک و کالج های معتبر ترکیه کدام اند؟

بهتر است بدانید که بیش از 200 دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد. اکثر این دانشگاه ها توسط دولت اداره می شوند. در سال 1970 تنها 8 موسسه دولتی در کشور ترکیه وجود داشت. اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال 1984 در این کشور تاسیس شد. همچنین دانشگاه بین المللی آنتالیا با هدف جذب دانشجویان خارجی در سال 13/2012 شروع به کار کرد.

لازم به ذکر است که دانشگاه های دولتی و خصوصی در کشور ترکیه پیرو توافق نامه بولونیا می باشند. این بدان معنا است که دوره های تحصیلی کشور ترکیه مطابق با اروپا یکسان سازی می شوند. سیستم آموزش عالی ترکیه در رده 43 جهان قرار گرفته است.

همچنین تمامی دانشگاه های کشور ترکیه تحت نظارت شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) می باشند. بنابراین با اطمینان می توان گفت تمام دانشگاه های کشور ترکیه در سطح بین الملل هستند. تمامی استانداردهای آموزشی در این کشور رعایت می شود. با توجه به اینکه تعداد علاقمندان به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بسیار است. دو دانشگاه خصوصی کشور ترکیه از قبیل دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه بیرونی ترکیه جزء دانشگاه های بسیار مطرح این کشور در زمینه پزشکی به شمار می آیند.

  • یکی دیگر از قوی ترین و برترین دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه که در شهر آنکارا واقع شده است و جزء دانشگاه دولتی کشور ترکیه می باشد دانشگاه حاجت تپه است. دانشکده های مختلفی از قبیل پزشکی، دندان پزشکی، اقتصاد، ارتباطات، ادبیات، هنرهای زیبا، علوم آموزشی، علوم بهداشتی، داروسازی در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه استانبول یکی دیگر از دانشگاه های برتر و مطرح دولتی واقع در شهر استانبول می باشد. این دانشگاه شامل 17 دانشکده و 5 پردیس بزرگ است. از دیگر دانشگاه های معتبر کشور ترکیه می توان به دانشگاه آنکارا و دانشگاه آتاتورک اشاره کرد.

مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل می کنند در بسیاری از کشورهای اروپایی ، آمریکا و جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. از طرفی ارزش مدرک تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت می باشد. بنابراین دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه آیین نامه ارزش مدرک تحصیلی خود را به دقت مطالعه کنند.

مدارک و کالج های معتبر ترکیه کدام اند؟

انواع رشته ها و مقاطع تحصیلی

تحصیل در ترکیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. بنا به علاقه ای که دارید رشته های مختلفی از قبیل پزشکی، دندانپزشکی و غیر پزشکی را انتخاب کنید. بنابراین برای انتخاب رشته تحصیلی خود در ترکیه هیچگونه محدودیتی نخواهید داشت.

انواع رشته ها و مقاطع تحصیلی

درخواست بورسیه و ادامه تحصیل فرزندان

درخواست بورسیه تحصیلی برای کشور ترکیه غیرقابل استرداد و مخصوص دانشجویان خارجی می باشد. دانشجویان باید از لحاظ تحصیلی در سطح عالی قرار داشته باشند. بورسیه تحصیلی در جهت درک بیشتر و متقابل و همچنین بهره وری بیشتر از اطلاعات جهانی انجام می شود. بنابراین دانشجویان برجسته سایر کشورها می توانند جهت ورود به دانشگاه ترکیه از بورسیه تحصیلی استفاده کنند.

در صورتی که دانشجو موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه گردد می تواند از یک سری مزایای خاص استفاده کند. از مزایای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می توان به مبالغ کمک هزینه که در هر ماه به دانشجو اعطا می گردد اشاره کرد. این مبلغ برای دانشجویان مقطع کارشناسی 700 لیر، کارشناسی ارشد 950 لیر و دکتری 1400 لیر می باشد.

کمک هزینه تحصیلات تکمیلی به دانشجویان اختصاص داده خواهد شد. هزینه مسکن این دانشجویان رایگان است.

دانشجو می تواند از بیمه سلامت و دوره های یادگیری زبان ترکی به مدت یک سال بهره مند شود. همچنین بلیط برگشت با هواپیما برای دانشجو رزرو خواهد شد.