چگونگی شرایط اخذ پاسپورت ترکیه

افراد می توانند از طریق خرید ملک و مستغلات، سرمایه گذاری در این کشور، یا ازدواج با یک شهروند ترک اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه نمایند.

سیاست های جدید دولت ترکیه در جهت جذب سرمایه گذار، باعث شده که شرایط سرمایه گذاری های خارجی برای ترکیه به شدت تسهیل شود.

این سهولت تا حدی افزایش یافته که از سال 2018 قانون جدیدی در این رابطه اتخاذ شد مبنی بر اینکه حداقل هزینه لازم برای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه از 1 میلیون دلار به 250 هزار دلار کاهش یابد.

این موضوع باعث شده تا اخذ پاسپورت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک رایج ترین شیوه اخذ پاسپورت ترکیه از کشور ترکیه به شمار رود.

نقشه جهان و مشخص شدن ترکیه در روی نقشه

ارزش پاسپورت ترکیه چقدر است ؟

پاسپورت ترکیه یکی از ارزشمند ترین پاسپورت هایی است که امکان اخذ آن برای ایرانیان نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار آسان تر می باشد.

کشور ترکیه جزو آن دسته از کشور هاست که امکان اخذ پاسپورت دوم برای افراد خارجی را بدون نیاز به اقامت در آن کشور فراهم کرده است.

مدارک لازم برای پاسپورت ترکیه

مهم ترین مدارک تمدید پاسپورت 98 و 99 شامل موارد مقابل می باشند:

 1. اصل پاسپورت منقضی شده
 2. شناسنامه
 3. کارت ملی
 4. کپی تمام صفحات پر شده شناسنامه
 5. کپی صفحه اطلاعات اصلی گذرنامه 
 6. آخرین مهر خروج از ایران
 7. کپی کارت ملی
 8. 4 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 9. مدرک اقامتی به همراه کپی آن و رسید واریز مبلغ صدور پاسپورت به شماره حساب مربوطه

در صورتی که مایل هستید روند دریافت پاسپورت ترکیه را تسریع کنید، بهتر است از قبل اقدام به آمادگی این مدارک نمایید.

معمولا در صورت کامل بودن مدارک، روند دریافت ویزا و پاسپورت وقت گیر و طولانی مدت نخواهد بود.

 • کارت ملی به همراه کپی پشت و رو

 • شناسنامه به همراه کپی از تمام صفحات

 • آخرین مهر خروج از ایران

 • 4 قطعه عکس پاسپورتی جدید

 • مدرک اقامتی به همراه کپی

 • کپی صفحه اطلاعات اصلی گذرنامه

هزینه اخذ پاسپورت ترکیه در سال 98

اخذ پاسپورت کشور ترکیه به تنهایی هزینه زیادی در بر ندارد. هزینه های اصلی مربوط به خرید ملک و سرمایه گذاری می باشد.

اما به طور کلی قیمت پاسپورت ترکیه در سال 98 به همراه هزینه پست برابر با 113500 تومان می باشد. هزینه تعویض گذرنامه نیز همین مقدار است.

قیمت ویزا و خرید پاسپورت ترکیه با توجه به نوع و مدت زمان اقامت در این کشور متفاوت است. طبق توافقات بین کشور ایران و ترکیه، ایرانیان می توانند تا مدت 90 روز بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند. اما بعد از 90 روز با توجه به نوع اقامت خود باید ویزای مربوطه را دریافت نمایند. که هر کدام از این ویزا ها قیمت گوناگونی دارند.

البته جالب است بدانید که در صورتی که در ترکیه صاحب خانه هستید، می توانید تنها با ارائه مدرک مالکیت خود، به مدت 6 ماه تا 2 سال، اقامت موقت ترکیه کسب نمایید.

با پاسپورت ترکیه کدام کشورها می توان رفت؟

ارزش پاسپورت ترکیه در رتبه بندی جهانی 49 ام می باشد. اعتبار پاسپورت این کشور تا حدی است که با دریافت آن می توانید بدون ویزا به 107 کشور دنیا سفر نمایید.

مهم ترین این کشور ها شامل :

 • روسیه
 • کره جنوبی
 • ژاپن
 • سنگاپور
 • اوکراین 
 • آرژانتین

علاوه بر آن دریافت پاسپورت این کشور می تواند گام مهمی در جهت سفر به کشور های پیشرفته تر دنیا می باشد. زیرا دارا بودن پاسپورت این کشور روند دریافت ویزای سایر نقاط جهان را تسریع می بخشد.

پرچم کشورهایی که در ترکیه حضور دارند

مزایای استفاده از این پاسپورت برای سفر به اروپا

ترکیه از لحاظ مهاجرتی و سرمایه گذاری موقعیت بسیار مناسبی در منطقه دارا می باشد. این کشور در حال حاضر نیز یکی از اعضای ناتو می باشد و به احتمال زیاد تا سال 2020 به اتحادیه اروپا خواهد پیوست.

این امر ترکیه را به مقصدی تضمینی و بسیار مناسب جهت سرمایه گذاری های خارجی به شمار می رود. در نتیجه دریافت پاسپورت و اقامت این کشور 100 درصد به سور شما تمام خواهد شد. به علاوه از آن جا که پاسپورت کشور ترکیه در دنیا اعتبار بالایی دارد، با دارا بودن آن می توانید مراحل اخذ ویزای کشور های دیگر را تسهیل کنید.

بنابراین بسیاری از افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور های اروپایی، آمریکایی و استرالیا را دارند، ابتدا اقدام به دریافت پاسپورت کشور ترکیه می نمایند.

ثبت نام انواع پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از أنواع راه هایی است که می توانید برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنید. این روش در کنار موضوع دریافت گذرنامه، یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند هم هست.

این روش دارای چندین مزیت است که برخی از مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

 1. می توانید درخواست شهروندی و تابعیت ترکیه بدهید.
 2. به بسیاری از کشورهای جهان (۱۴۸ کشور) بدون ویزا سفر کنید.
 3. از خدمات بیمه پزشکی ترکیه استفاده کنید.
 4. امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور را خواهید داشت.

این مزایا، آنقدر جذاب هستند که احتمالا شما هم وسوسه شده اید. اما برای شروع چه اقداماتی باید انجام داد؟ برای این نوع گذرنامه شما باید ملکی با حداقل قیمت ۲۵۰ هزار دلار (آمریکا) خریداری کنید.

برای اینکار بسیار دقت کنید، پس از خرید ملک تا ۳ سال امکان فروش آن وجود ندارد. به همین دلیل، به هر فردی اعتماد نابجا نکنید، چرا که ممکن است شما را از کلیه این قوانین مطلع نکنند.

حال به جز هزینه ملک (البته هزینه های جانبی هم به آن افزوده می شود) به مدارک دیگری هم نیاز است. اول اینکه شما برای این اقدام باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشید. گذرنامه ایرانی خود و همراهانتان دوم مدرک مورد نیاز است. اگر ازدواج کرده اید و یا طلاق گرفته اید، این اسناد نیز باید به همراه داشته باشد.

شناسنامه، گواهی عدم سوپیشینه، گواهی سلامتی و تمکن مالی نیز برای اقدام مورد نیاز شما است.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

انواع رنگ پاسپورت این کشور چه نشانه ای دارد ؟

رنگ پاسپورت های کشورهای جهان در چهار دسته سبز، قرمز، آبی و مشکی و طیف آن قرار می گیرند.

پاسپورت های عمومی ترکیه قرمز رنگ و پاسپورت های دیپلماتیک آن مشکی هستند. پاسپورت های خاکستری نیز وجود دارد که کاربردهای مختلفی همچون ورزشکاران مسابقات، شهروندان ترکیه ای که در سازمان های بین المللی فعالیت می کنند، افرادی که شاغل در صلیب سرخ و یا حلال احمر هستند و … می باشد. در کنار این موارد گذرنامه سبز رنگی نیز وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

انواع رنگ های پاسپورت کشور ترکیه

پاسپورت سبز ترکیه چیست ؟

پاسپورت سبز رنگ امکان سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها را می دهد. این پاسپورت برای افراد به خصوصی صادر می شود. بر خلاف پاسپورت های عمومی، صدور این پاسپورت ها شامل هزینه نبوده و تنها هزینه دفترچه آن را پرداخت خواهید کرد.

اما در کنار پاسپورت ترکیه ، برخی افراد ترکیه را برای مهاجرت به کشورهایی انتخاب می کنند که امکان درخواست ویزای مستقیم آنها آسان نیست. برای اینکار در گذشته افراد به کشور سومی مانند ترکیه سفر می کردند تا ویزای این کشورها را دریافت کنند. اما این موضوع را در حال حاضر می توان با پیکاپ پاسپورت در ترکیه انجام داد و نیاز به این مراجعه وجود ندارد.

توضیحاتی در زمینه ی پاسپورت سبز ترکیه

قوانین تمدید پاسپورت ترکیه

پس از اخذ پاسپورت ترکیه ، موضوع تمدید آن بسیار مهم است. برای این کار باید با قانون های مربوط به تمدید آشنایی داشته باشید. قدرت پاسپورت ترکیه آنقدر زیاد هست که ارزش این تمدید را داشته باشد. تعویض و تمدید پاسپورت نیازمند مدارک زیر است:

 1. شناسه و فرم گذرنامه
 2. پرداخت هزینه
 3. کارت ملی و شناسنامه (اصل و کپی)
 4. همراه داشتن آخرین پاسپورت
 5. عکس بیومتریک
 6. کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم از خدمات سربازی (برای آقایان)
 7. نامه از محل تحصیل (برای دانشجویان پسری که کارت پایان خدمت و یا معافیت ندارند)
 8. برای افراد زیر ۱۸ سال اجازه محضری از سوی پدیر و یا قیم قانونی ایشان.
 9. اجازه محضری برای خانم های متاهل

البته اگر در خارج از کشور هستید و می خواهید مدارک خود را تمدید کنید مدارک کمی متفاوت هستند. در این شرایط تکمیل فرم صدور پاسپورت، اصل پاسپورت فعلی و کپی صفحات، شناسنامه و کپی صفحات آن و تصویر بیومتریک برای تمدید الزامی هستند.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت ترکیه

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

ازدواج یکی از روش هایی است که توسط آن فرد می تواند پاسپورت ترکیه را به دست آورد. در این روش، همسر شما باید دارای کارت شهروندی ترکیه باشد. این فرد باید شهروند قانونی بوده و پناهنده نباشد.

همچنین ازدواج های صوری برای این شیوه دریافت پاسپورت توصیه نمی شوند. چرا که برای دریافت این نوع اقامت باید ۳ الی ۵ سال از ازدواج شما گذشته باشد، در این دوران با روش های مختلف، واقعی بودن ازدواج شما بررسی خواهد شد.

پس این روش را تنها زمانی که واقعا قصد ازدواج دارید انتخاب کنید. هیچ گاه فریب افرادی که پیشنهاد ازدواج به جهت دریافت پاسپورت را به شما می دهند را نخورید. این روش کلاه برداری متاسفانه قربانیان زیادی داشته است.

از طریق ازدواج اقامت دائم بگیرید

بهترین فرصت دریافت پاسپورت دانشجویی ترکیه

ترکیه یک مقصد مناسب برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. وجود دانشگاه های مختلف، رشته های متنوع و امکان دریافت بورس بخشی از نکات مثبت تحصیل در این کشور هستند.

این موضوع چه برای افرادی که تازه دبیرستان خود را به پایان رسانده اند و چه برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند صادق است. شما می توانید در دوران تحصیل خود کار داشنجویی هم داشته باشید. البته توجه کنید که این موضوع برای سال اول با محدودیت هایی روبرو است. اما امکان کار در کنار تحصیل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به راحتی از پس هزینه های خود در این کشور بربیایید.

با توجه به این قوانین که در بالا به آنها اشاره شد، فرصت تحصیل در یک کشور اروپایی را خواهید داشت، پس فرصت را از دست ندهید و همین امروز اقدام کنید.

تفاوت پاسپورت دانشجویی در ترکیه با دیگر کشور ها

رویداد های ترکیه