انواع سندهای ملکی در ترکیه

تاپو چیست و چرا برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه به تاپو نیاز داریم؟

با افزایش حجم فروش ملک در ترکیه و حجم عظیم سرمایه گذاری املاک در ترکیه، سوالات سرمایه گذاران و علاقمندان به مالکیت ملک در ترکیه افزایش یافته است. یکی از این سوالات بسیار مهم این است که تاپو چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به سوالاتی مثل، پس تاپو چیست؟ مراحل تاپو چگونه است؟ انواع تاپو در ترکیه چیست؟ و هر چیز دیگری که باید بدانید پاسخ دهیم.

تاپو چیست؟

تاپو به معنای سند مالکیت است: سندی است که در مورد ملک خاصی تنظیم می‌شود و مالکیت آن ملک به شخص ذکر شده در سند تأیید می‌شود. تاپو در ترکیه  شامل اطلاعاتی در مورد ملک، شماره‌های بررسی املاک است و مکان ملک را مشخص می‌کند.

تاپو به چه معناست ؟

تاپو کلمه‌ای ترکی است که از کلمه یونانی (τόπος) به معنای قطعه زمین گرفته شده است و کلمه تاپو برگرفته از قوانین رسمی است که توسط کشورهای امپراتوری خلافت اسلامی عثمانی استفاده می شد. هنوز در برخی از کشورهایی که بخشی از خلافت عثمانی بودند، مانند ترکیه، عراق، سوریه و فلسطین استفاده می شود. کلمه تاپو در ترکیه، عراق و شام برای بیان سند مالکیت املاک و زمین های کشاورزی استفاده می‌شود.

اهمیت سند مالکیت تاپو ترکیه

در صورت ارئه ندادن سند مالکیت تاپو، جریمه خواهید شد
در صورت ارئه ندادن سند مالکیت تاپو، جریمه خواهید شد

سند مالکیت تاپو در اکثر معاملات رسمی دولتی مربوط به املاک، از فروش، خرید و یا به ارث بردن ملک و دریافت بیمه داسک ترکیه و…. مهم و الزامی است. همچنین مالکیت شخصی در زمین معین یا مالکیت شخصی برای ساختمان یا قسمتی از ساختمان به عنوان آپارتمان یا دیگران در قطعه زمین معین را ثابت می‌کند.

محل استحصال تاپو در ترکیه: سند مالکیت ترکیه فقط از طریق اداره سند مالکیت و زمین های ترکیه صادر می‌شود. دانستن این نکته بسیار مهم است که قانون ترکیه قراردادهایی که توسط منشی در دادگستری ترکیه ثبت شده است به عنوان سند مالکیت قبول نمی‌کند.

• در صورتی که ملک در اختیار بیش از یک نفر باشد، تنها یک سند مالکیت اعطا می شود که در آن سهم هر یک از مالکان از ملک ذکر شده است.

• سند مالکیت ترکیه یا تاپو ترکیه نشان دهنده مالکیت شخصی است که نام او در سند ملکی ذکر شده است، بنابراین اگر فقط نام یک نفر در ستون مالک بدون ذکر درصد به عنوان (1/2) یا چیز دیگری ذکر شده باشد، پس این بدان معناست که مالکیت تماماً متعلق به شخص ذکر شده در اوراق قرضه است.

• اگر درصد معینی ذکر شود، یعنی در ملک شریک وجود دارد و شخصی که نامش ذکر شده است به میزان درصد ذکر شده در سند مالکیت تاپو در ملک مالکیت دارد.

• شرکاء در ملک واحد در کلیه ادارات املاک شریک محسوب می شوند، زیرا شریک ملک دارای قسمت معینی از ملک نیست بلکه در کل ملک شریک است.

مراحل صدور سند مالکیت تاپو در ترکیه

محل استحصال تاپو در ترکیه: سند مالکیت ترکیه فقط از طریق اداره سند مالکیت و زمین های ترکیه صادر می‌شود
محل استحصال تاپو در ترکیه: سند مالکیت ترکیه فقط از طریق اداره سند مالکیت و زمین های ترکیه صادر می‌شود

مراحل استخراج تاپو پس از اتمام مراحل خرید، نوشتن قرارداد، امضای طرفین و پرداخت پیش پرداخت آغاز می شود و با ارائه درخواست انتقال مالکیت به ترکی، انجام می‌شود. در این مرحله باید با در دست داشتن مدارک ذکر شده در پایین به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید:

  1. • قراردادی که از طریق آن فرآیند خرید و فروش صورت گرفته است.
  2. • یک کپی از مدرک شناسایی فروشنده و خریدار
  3. • یک کپی از تاپو اصلی چیزی که توسط فروشنده فروخته شده است.
  4. • اوراق ترخیص فروشنده که از شهرداری اخذ شده است.
  5. • سه عکس از خریدار.

پس از مراجعه و تایید مدارک، فروشنده و خریدار برای انجام فرآیند فروش نهایی به اداره ثبت زمین ترکیه احضار می‌شوند و در آنجا مترجم قسم خورده و قاضی ثبت اسناد، وضعیت ملک فروخته شده را توضیح می‌دهند و شرایط قرارداد را مطالعه می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که کل مبلغ فرآیند فروش از خریدار به فروشنده پرداخت می‌شود و سپس از او خواسته می‌شود که دو طرف امضا کنند و سپس سند تاپو ترکیه صادر شده و خریدار آن را دریافت می‌کند.

انواع تاپو در ترکیه

انواع مختلفی از اسناد مالکیت تاپو در ترکیه بسته به نوع ملک وجود دارد که از مهمترین آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انواع سندهای ملکی در ترکیه
تاپو قرمز و آبی دو برگه اسناد اصلی در تاپو هستند

املاک صحرایی یا اراضی کشاورزی

​​اراضی هستند که مالک آن حق انجام هر گونه کار کشاورزی یا مانند آن از قبیل پرورش طیور یا دام در داخل زمین متعلق به این پروژه و سند مالکیت این نوع از آن را دارد. املاکی که به عنوان زمین های خالی یا نامناسب برای ساخت و ساز ثبت شده اند. این قطعه زمین باید در محدوده‌ای قرار گیرد که در طرح بازسازی گنجانده شده است تا وضعیت زمین برای بازسازی مناسب ارزیابی شود، اما کسب وضعیت زمین به معنای ساخت بنا نیست. لازم است است تا زمین توسط شهرداری مربوطه در مورد وضعیت بازسازی منطقه و قطر استخراج بازسازی به عنوان بخشی از طرح بازسازی بررسی شود. این قطعه ممکن است در جاده قرار داشته باشد یا به یک پارک عمومی یا یک منطقه سبز و مانند آن اختصاص یابد.

اوراق قرضه ساختمانی از انواع اسناد مالکیت در ترکیه

 در این نوع سند مالکیت تاپور در ترکیه، اطلاعات عمومی املاک و مستغلات ذکر شده است، بدون ذکر اطلاعات مربوط به بخش‌های مستقل ملک، به این معنی که ملک به ثبت رسیده است. به صورت یک بلوک که به بخش‌های مستقل تقسیم نمی‌شود، مانند خانه‌های مستقل، انبارها و ملحقات آن‌ها، کارخانه‌ها و ساختمان‌های مشابه، بنابراین به عنوان یک ساختمان با اطلاعات کلی آن به ثبت می‌رسد.

 اوراق حق ارتفاق مستغلات

 سند مالکیت تاپو ترکیه برای حق ارتفاق مستغلات به این شکل است که هر قسمت از ملک را جداگانه ثبت می‌کند تا پروژه مناسبی برای ساخت در قطعه زمین تعیین شده در نظر گرفته شود، پس از آن تایید ساخت گرفته شود و پس از آن. پروژه به بخش‌های مستقل زیادی تقسیم می‌شود و برای هر کدام پیوند خاصی تنظیم می‌شود که مکان هر بخش مستقل را به صورت جداگانه و اطلاعات آن را نشان می‌دهد، فارغ از اینکه ساخت پروژه شروع شده است یا خیر. نوع ملک در اینگونه اوراق به عنوان زمین ساختمانی به دلیل عدم تکمیل ساخت پروژه ذکر شده است و پس از اتمام مراحل از محل تایید ساخت و ساز و مسکن، اسناد مالکیت به ملک (تاپو) صادر خواهد شد.

مالکیت طبقه از جمله اسناد سند مالکیت در ترکیه می باشد

 در مواردی که نیاز به اخذ سابقه مالکیت یک طبقه می‌باشد، یکی از اسناد سند مالکیت جهت حفظ حقوق صاحب ملک می باشد. سند مالکیت طبقه سندی است که صادر شده و نشان می‌دهد که مالک در طبقه مشخص شده ساختمان دارای حق مالکیت است و سند مالکیت تنظیم می‌شود. این سند، سهام ملک و سهم هر یک از مالکان را مشخص می‌کند.

اسناد مالکیت کامل

 اوراقی هستند که پس از اتمام تأسیس و تعیین بخش‌های مستقل در آن، برای هر بخش از آن‌ها یک سند مالکیت کامل ثبت می‌شود. به این صورت سند مالکیت تاپو برای آن ساماندهی شده و مالکیت صاحب اوراق قرضه را تأیید می‌کند. این نوع سند مالکیت تاپو در قسمت نوع مالکیت، اسناد مالکیت و حق ارتفاق با اسناد زمین‌های کشاورزی و زمین های مناسب برای ساخت و ساز تفاوت دارد. اطلاعات موجود در آن به عنوان شماره آپارتمان یا قسمت مستقل، موقعیت آن در ساختمان و سهم آن از زمینی که ساختمان در آن ساخته شده است، ذکر می‌شود. وجود چنین اطلاعاتی در سند مالکیت به این معنی است که ملک مورد نظر هنوز حق مالکیت کامل یا حق ارتفاق ملکی را به دست نیاورده است، اما اگر شماره قسمت مستقل، محل آن، سهم آن از زمین و سایر اطلاعات مربوط به آن و نوع آن به عنوان زمین ساختمانی ذکر شده است، پس به این معناست که ملک حق ارتفاق گرفته است و در صورتی که نوع ملک بنا، ویلا یا آپارتمان ذکر شود. ، این بدان معنی است که ملک تخصیصی حق مالکیت کامل را به دست آورده است.

تاییدیه مسکن

 مصوبه‌ای است که از سوی شهرداری برای ساختمان‌هایی که بر اساس استانداردهای مشخص ساخته می‌شوند، به نحوی که ثابت شود بنای تعیین شده مطابق با آنچه در پروژه ساختمانی مصوب ذکر شد، ساخته شده است و به منظور دریافت تاییدیه مسکن، استانداردهای تحمیل شده توسط دولت باید رعایت شود. مانند وجود نردبان جهت آتش سوزی و مواقع اضطراری، مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله و وجود کپسول‌های آتش نشانی کافی در داخل ساختمان و غیره که اخذ تاییدیه واحد مسکونی بر عهده پیمانکار است.

اسناد مالکیت انتقالی

 عبارت است از حق مالکیت در املاک برای مدت معینی از سال که در آن مالکیت انتقالی ملک برای مدت معینی از سال تعیین می‌شودو مالک از کلیه حقوق مالکیت از فروش و اجاره و واگذاری آن به افراد دیگر برخوردار است اما همه در مدت مقرر.

سند مالکیت مشترک

رویه ای مدرن در نوع خود است که در آن ملک به نام بیش از یک نفر به طور همزمان ثبت می‌شود و این درخواست یکی از موارد جدید محسوب می‌شود. ابزار سرمایه گذاری در بازار املاک ترکیه، که در آن بیش از یک نفر می‌توانند مالکیت ملک را داشته باشند در این نوع از سندهای مالکیت تاپو، ملک به نسبت مساوی یا متفاوت بین شرکا بنا به تمایل آنها ثبت می‌شود.

سند مالکیت تاپو تجاری

در صورتی که ملک برای فعالیت تجاری تعیین شده باشد، باید سند مالکیت تجاری اخذ شود و املاک از این نوع شامل: ادارات، فروشگاه ها، انبارها و امثال آن و همچنین مسکن هایی که کاربری آن‌ها از مسکن به تجاری تبدیل شده است، از این رو مهم است که هدف از استفاده از ملک در دفتر املاک (تاپو) و عبارت «املاک تجاری» درج شود. در هنگام صدور دفتر املاک (تاپو) باید به چند نکته توجه شود که مهمترین آنها «نوع املاک» در حال ثبت یا تملک است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهی یک ملک که به عنوان ملک تجاری ثبت شده است را با کاربری مسکونی بفروشید، باید تغییری در نوع ملک در سوابق املاک ایجاد شود تا در زمان پرداخت عوارض مربوط به این ملک دچار مشکل بعدی نشود و با بررسی شهرداری، صدور سند مالکیت تاپو ترکیه قابل انجام باشد.

هزینه های ثبت سند مالکیت تاپو در ترکیه

خریدار 4 درصد از کل ارزش ملک را به عنوان هزینه برای ثبت سند مالکیت تاپو می پردازد
خریدار 4 درصد از کل ارزش ملک را به عنوان هزینه برای ثبت سند مالکیت تاپو می پردازد

یکی از موارد مهمی است که باید قبل از خرید ملک مورد توجه و توافق قرار گیرد هزینه‌های مربوط به ثبت سند مالکیت تاپو در ترکیه است، زیرا مبلغ کمی نیست و عوارض برای ثبت تاپو حدود 2 درصد قیمت ملک است که از طرف دولت بر فروشنده و خریدار تحمیل شده است.

اگرچه میزان روشن و صریحی در این زمینه وجود ندارد، اما معمولاً هزینه هایی از طرف خریدار دریافت می‌شود، به این معنی که خریدار 4 درصد از کل ارزش ملک را به عنوان هزینه برای ثبت سند مالکیت تاپو می پردازد، به عنوان مثال: اگر قیمت ملک 100 هزار لیر ترکیه باشد هزینه ثبت سند مالکیت در ترکیه برابر 4 هزار لیر خواهد بود.

بنابراین، باید این مبلغ بری ثبت سند در نظر گرفته شود و توافقی بین دو طرف و نحوه پرداخت آن به طور واضح بین فروشنده و خریدار برقرار شود.

معنی اصطلاحات در سند مالکیت تاپو ترکیه

سند مالکیت تاپو ترکیه

معانی اصطلاحات موجود در سند مالکیت ترکیه به شرح زیر است:

اصطلاحمعنی
Ana Gayrimenkulun:شرح، موقعیت و مختصات زمین
Ili:استان
Ilçesi:بخش، ناحیه یا شهرک
Mahallesi:محله
Köyü:روستا
Sokagi:خیابان
Mevkii:مکان
Pafta No:شماره پافتا
Ada No:شماره قطعه
Parsel No:کد پستی
Niteligi:ویژگی (خواه یک زمین ساختمانی باشد، چه زمین خالی، چه زمین زیر کشت…)
Yüzölçümü:مساحت/اندازه زمین (مجموع ارقام نشان داده شده برای سه پارامتر زیر باید به اندازه کل زمین اصلی جمع شود)
Ha:هکتار (=10000 متر مربع=2.47 هکتار)
m²:متر مربع
dm²:Decimeter square
KAT MÜLKIYETI:مالکیت واحد مستقل آماده بهره برداری ( آپارتمان، خانه، اداری و غیره ساخته شده در زمین اصلی)
KAT IRTIFAKI:مالکیت واحد مستقلی که هنوز آماده بهره برداری نیست (به دلیل توسعه/ساخت و ساز در حال انجام و یا به دلیل عدم اخذ مجوز بهره برداری از شهرداری)
DEVRE MÜLK:مالکیت کسری/مدت زمانی (واحد مستقل فقط برای مدت معینی از یک سال مالکیت دارد)
Bagimsiz Bölüm:~اطلاعات مربوط به واحد مستقل (املاک مورد استفاده از قبیل آپارتمان، خانه و غیره) در زمین اصلی
Satis Bedeli:قیمت واقعی خرید ملک (مطمئن شوید که مبلغ واقعی در این قسمت نوشته شده باشد. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات قانونی بسیار جدی از جمله متهم شدن به پولشویی و یا جریمه های مالی شدید به دلیل فرار مالیاتی مواجه شوید. لطفاً فراموش نکنید که اسناد را جمع آوری کنید تا توجیه کنید که دقیقاً این مبلغ را به فروشنده پرداخت کرده اید)
Arsa Payi:سهم زمین (چه نسبتی از زمین متعلق به واحد مستقل است)
Blok No:شماره بلوک (ساختمان، عمارت، اقامتگاه، دادگاه، خانه).
Kat No:شماره طبقه
Bagimsiz Blm No:شماره واحد مستقل
Edinme Sebebi:علت تملک ملک (از چه کسی ملک فروخته شده و هر توضیح مرتبط دیگر)
Sahibi:نام(های) مالک(های) فعلی
 ·         (بیش از یک نفر می توانند مالک یک ملک باشند. در این صورت، سهام مربوطه آنها باید در این قسمت نشان داده شود. سهام مربوطه بر حسب نسبت زمین اصلی نشان داده شده است. برای مثال، فرض کنید آپارتمانی که دارای آن است. مالکیت 10/456 از زمین اصلی که مجتمع در آن واقع شده است و اینکه آپارتمان در اختیار سه نفر به نام های AB، CD و EF با سهام 20، 30، و 50 درصد باشد. ، این اسامی و سهام مربوطه آنها در TAPU به شرح زیر نشان داده شده است:AB: ab: 2/456 hisse,CD: cd: 3/456 hisse,EF: ef: 5/456 hisse, که کلمه هیسه به معنای سهم است و ab، cd وef نام پدران آن افراد است)

سخن آخر

همانطور که گفته شد سند مالکیت تاپو در ترکیه یکی از مهم‌ترین و اولین مواردی است که در هنگام خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنید، در این مقاله سعی شد تا هر آنچیزی را که نیاز بود درباره تاپو در ترکیه بدانید گفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاپو، خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *