بیمه داسک ترکیه چیست و چرا باید در‌باره آن بدانید؟

بیمه داسک ترکیه یا بیمه حوادث ترکیه نوعی بیمه است که باید به طور قانونی هنگام خرید ملک در ترکیه خریداری شود. حق بیمه با توجه به برخی پارامترها با تعیین ارزش هر متر مربع و با توجه به موقعیت مکانی و ویژگی های سازه و ضرب آنها در متراژ ناخالص ملک محاسبه می شود. اگر قصد خریداری ملک در ترکیه دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما تا انتهای این متن را به دقت بخوانید.

بیمه داسک ترکیه چیست؟

بیمه داسک ترکیه یا بیمه ارائه شده توسط موسسه بیمه بلایای طبیعی (DASK)، سیاستی است که بانک جهانی و دولت ترکیه پس از زلزله های مرگبار در منطقه مرمره در سال 1999 ایجاد کردند. این بیمه توسط ادراه بیمه بلایای طبیعی ترکیه (TCIP) ارائه می شود.

زمانی که می‌خواهید ملک خود را بفروشید و آب یا برق را به نام خود قرار دهید، باید بیمه داسک داشته باشید.
زمانی که می‌خواهید ملک خود را بفروشید و آب یا برق را به نام خود قرار دهید، باید بیمه داسک داشته باشید.

بیمه DASK که اغلب به عنوان بیمه اجباری زلزله (Zorunlu Deprem Sigortası) شناخته می شود، خسارات مادی به ساختمان یا خانه شما ناشی از زلزله و بلایای طبیعی ناشی از زلزله، مانند انفجار، رانش زمین، و سونامی را پوشش می دهد. از ضررهای شما در محدوده های تعیین شده در بیمه نامه محافظت می کند و خسارات وارده را به صورت نقدی پرداخت می‌کند.

بیمه داسک ترکیه چه چیزی را پوشش می دهد؟

فرقی نمی‌کند خانه شما به طور جزئی یا کامل آسیب دیده باشد، بیمه حوادث ترکیه خسارت وارده به بخش‌های ساختمان زیر را پوشش می‌دهد:

 1. پایه های اصلی ساختمان
 2. دیوارهای اصلی
 3. دیوارهای مشترک که بخش های مستقل را جدا می کند
 4. دیوارهای باغ
 5. دیوارهای نگهدارنده
 6. سقف و کف
 7. پله‌ها
 8. آسانسور
 9. راهروها
 10. پشت بام ها
 11. دودکش ها

با این حال موارد زیر پوشش داده نمی‌شود:

 1. هزینه های حذف آوار
 2. سود از دست رفته
 3. وقفه کسب و کار
 4. از دست دادن اجاره بها
 5. هزینه‌های جایگزین اقامت و محل کار
 6. بدهی های مالی و کلیه خسارات غیرمستقیم دیگر
 7. انواع اموال منقول و اجناس و غیره
 8. تمام صدمات بدنی و مرگ
 9. خسارات غیر مادی
 10. خسارات غیر از آتش سوزی، انفجار، سونامی یا رانش زمین ناشی از زلزله
 11. ترک‌هایی که در طول زمان به دلیل ساختار معیوب ساختمان ایجاد شده است.

علاوه بر این، انواع خاصی از اموال، مانند ساختمان‌هایی که برای مقاصد تجاری استفاده می‌شوند، مانند بلوک‌های اداری، آن‌هایی که بر خلاف قوانین ساختمانی ساخته شده‌اند، و آن‌هایی که هنوز در حال ساخت هستند و هنوز کامل نشده‌اند، ممکن است تحت پوشش بیمه حوادث ترکیه نباشند.

آیا به بیمه حوادث داسک نیاز دارم؟

از آنجایی که بیمه حوادث داسک اجباری است، نمی‌توانید تنها بیمه خانه یا دارایی داشته باشید
از آنجایی که بیمه حوادث داسک اجباری است، نمی‌توانید تنها بیمه خانه یا دارایی داشته باشید

بله، در ترکیه اجباری است. خط‌مشی‌های بیمه داسک سالانه تمدید می‌شوند و دولت ترکیه موظف است که همه رویکردی به‌روز داشته باشند. اگرچه، به عنوان یک صاحب خانه، ممکن است مرتباً از شما خواسته نشود که مدرکی دال بر داشتن آن ارائه دهید، اما زمانی که می‌خواهید ملک خود را بفروشید و آب یا برق را به نام خود قرار دهید، باید بیمه DASK بگیرید.

آیا تنها بیمه خانه شما را از داشتن بیمه داسک بی‌نیاز می‌کند؟

از آنجایی که بیمه حوادث داسک اجباری است، نمی‌توانید تنها بیمه خانه یا دارایی داشته باشید. در حالی که برای خانه شما بیمه‌نامه هایی وجود دارد که می‌تواند هزینه های مربوط به خسارات ناشی از زلزله و سایر بلایای طبیعی را پوشش دهد، هنوز هم باید قبل از هر چیز دیگری بیمه DASK را تهیه کنید.

در مواردی که DASK برای پوشش خسارات مستقیم وارد شده به اموال شما کافی نیست، بیمه خانه یا بیمه محتویات خانه می‌تواند فکر خوبی باشد. اگر می‌خواهید وسایل ارزشمند خانه خود را در صورت وقوع زلزله بیمه کنید، باید بیمه اضافی دریافت کنید.

مانند همه انواع بیمه، دقت لازم را انجام دهید و خرید کنید تا بهترین معامله را به دست آورید. و اگر قبلاً بیمه خانه دارید، محدودیت ها، کسرها و معافیت های خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که دارایی شما به اندازه کافی در صورت وقوع فاجعه محافظت می شود.

حق بیمه و فرانشیزهای DASK

شما هر ساله باید بیمه داسک خود را تمدید کنید و این رقم برای سال 2021 در حدود 268000 لیره برای همه انواع ساختمان است. اگر ارزش ملک شما از حداکثر مبلغ بیشتر باشد، می‌توانید از طریق بیمه نامه صاحب خانه، پوشش اضافی برای بقیه مبلغ دریافت کنید. بهتر است مطمئن شوید که بیمه نامه به وضوح بیان می کند که هزینه های بالاتر از حد بیمه DASK برای آن سال را پوشش می دهد.

گر در استانبول زندگی کنید، حق بیمه داسک ترکیه شما هزینه بیشتری خواهد داشت
سازمان TCIP حداقل 2٪ کسر از مبلغ بیمه را اعمال می‌کند، در مقایسه با 10-15٪ در سطح بین المللی بسیار کمتر است

حق بیمه داسک ترکیه سالانه با توجه به نوع ساختمان ملک، مساحت ناخالص طبقه، سال ساخت، تعداد طبقات و گروه خطر زلزله محاسبه می شود که با توجه به محله و شهری که در آن واقع شده است، تغییر می کند. TCIP تضمین می کند که حق بیمه DASK در سطحی نگه داشته می شود که همه شهروندان توانایی پرداخت آن را دارند. بیمه حوادث داسک دارای 15 نرخ تعرفه های مختلف است که بر اساس “نقشه مناطق زلزله زده ترکیه” بر اساس 5 منطقه خطر و 3 سبک ساخت و ساز مختلف (فولاد/بتن، سنگ تراشی و سایر ساختمان ها) تعیین می‌شود.

اگر در استانبول زندگی کنید، حق بیمه داسک برای شما هزینه بیشتری خواهد داشت چراکه خطر وقوع زلزله در این منطقه بیشتر است. به صورت کلی سازمان TCIP حداقل 2٪ از ارزش ملک را برای حق بیمه در نظر می‌گیرد، که در مقایسه با 10-15٪ در سطح بین المللی ، آن را برای صاحبان خانه جذاب تر می‎‌کند.خط مشی TCIP یک قرارداد “اول ضرر” است و ضررهایی که در 72 ساعت رخ می دهد به یک رویداد منتسب می‌شود.

آیا بیمه داسک ترکیه ارزشمند است؟

بله اما ممکن است کافی نباشد. مهم‌ترین چیزی که در مورد بیمه داسک ترکیه باید بدانید این است که فقط هزینه های بازسازی یا تعمیر ملک شما را پوشش می‌دهد و محدودیت‌هایی نیز دارد. بنابراین، این بدان معناست که هر چیزی که در خانه دارید، اعم از لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی یا مبلمان، تحت پوشش DASK قرار نخواهد گرفت. از این رو، توصیه می‌کنیم برای جایگزینی محتویات خانه آسیب دیده در اثر زلزله یا سایر بلایای طبیعی، بیمه جامع خانه بگیرید. در چنین مواقعی داشتن بیمه نامه اضافی و تکمیلی خانه تضمین می‌کند که این نوع خسارات بدون توجه به بیمه DASK پوشش داده شود.

بیمه مسکن چیست؟

بیمه مسکن نوعی مدل بیمه ای است که شما را در برابر بلایای طبیعی، آتش سوزی، سرقت، تخریب و … تضمین می کند و مانند DASK علاوه بر زلزله، کالاهای خانگی، لوازم خانگی و اقساط شما را بیمه می‌کند. از آنجایی که بیمه سالانه انجام می‌شود، برخلاف DASK می توان آن را لغو کرد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه داسک

یکی از مدارک مهم برای دریافت بیمه داسک، ارائه سند مالکیت تاپو است
یکی از مدارک مهم برای دریافت بیمه داسک، ارائه سند مالکیت تاپو است
 1. برای دریافت پیشنهاد بیمه حوادث شما باید این مدارک و اطلاعات را ارائه دهید:
 2. یک کپی از اسناد مالکیت تاپو شما
 3. شماره گذرنامه برای همه کسانی که در تاپو اسم آن‌ها ذکر شده است
 4. شماره مرجع مالیات ترکیه برای همه کسانی که در تاپو ترکیه نامگذاری شده اند
 5. اندازه ملک شما در متر مربع (شامل هر بالکن و تراس).
 6. آدرس کامل ترکی ملک

پیشنهاد می‌کنیم اگر در مورد سند مالکیت تاپو اطلاعات کافی ندارید، حتما مقاله ما با همین عنوان را مشاهده کنید

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا به یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه باید به آن توجه داشته باشید، اشاره شود. همانطور که گفته شد هنگام خرید ملک در ترکیه شما ملزم به داشتن بیمه داسک ترکیه خواهید بود، پس اگر شماهم قصد دریافت اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را دارید با مشاوران ما تماس بگیرید تا به تمام سوالات شما در زمینه سرمایه گذاری و بیمه داسک پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *